Nowoczesna Olsztynianka

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Okładka pierwszego numeru pisma
Źródło: Zbiory WBP w Olsztynie

„Nowoczesna Olsztynianka. Magazyn kobiet Warmii i Mazur” – czasopismo wydawane w latach 2001-2003 przez Wydawnictwo Press-Foto w Olsztynie.

Redakcja

Redaktorki naczelne: Bogumiła Nowak (numery 0-5), Elżbieta Bartycha (numery 6-9), Joanna Zofia Bartycha (numery 10-16).
Adres redakcji: Wydawnictwo Press-Foto, ul. Nad Jarem 4, Olsztyn.
Z pismem współpracowali m.in.: Jerzy Pantak, Katarzyna Enerlich, Nina Złakowska, Joanna Wańkowska-Sobiesiak, Tadeusz Matulewicz, Danuta Oherow, Bożena Kraczkowska.

Historia

Pierwszy numer wydano w grudniu 2001 r., ukazały się również dwa numery zerowe pt. „Olsztynianka”: we wrześniu i w listopadzie 2001 r. Numer listopadowy opatrzony był już numerem ISSN 1643-0166. „Nowoczesna Olsztynianka” to kolorowy magazyn w formacie A4. Ukazało się 16 numerów. Cena pisma wahała się od 2,50 zł (numer o w listopadzie 2001 r.) do 3,50 zł (numer 16).

Tematyka

„Nowoczesna Olsztynianka” była miesięcznikiem skierowanym do kobiet, poruszającym różnorodną tematykę – od kultury, literatury i sztuki, poprzez modę, zdrowie, kulinaria, po turystykę i psychologię.
Stałymi rubrykami pisma były:

  • rozmowa „W cztery oczy”
  • Portrety
  • Liderką być
  • Spotkanie z gwiazdą

Prezentowano w nich „kobiety znane i podziwiane, nie tylko z Olsztyna, ale również z innych miast Warmii i Mazur (...), znane szeroko w Polsce i poza jej granicami”[1].
Teksty o tematyce kulturalnej to przede wszystkim reportaże, felietony, recenzje teatralne, fotoreportaże z wydarzeń regionalnych, wywiady. Prezentowano artystów, instytucje kultury, olsztyńskie uczelnie, środowisko literackie, atrakcje turystyczne i zabytki regionu. Publikowano również recenzje filmowe i teatralne.
Nie brakowało artykułów przełamujących stereotypy – prezentowano kobiety przedsiębiorcze i aktywne, które osiągnęły sukces w biznesie, polityce, sporcie lub kulturze. Zamieszczano również wypowiedzi mężczyzn – w cyklach: „Politycy o kobietach”, „Znani o kobietach”, „Męski punkt widzenia”.

Przypisy

  1. Cyt. za: Od Wydawcy, „Olsztynianka”, nr 0 (2001), s. 3.