Sergiusz Skalski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1908-1968) - malarz, grafik, dekorator

Biografia

Urodził się w Żytomierzu. Studiował w Szkole Rzemiosł Artystycznych przy Wileńskim Towarzystwie Artystów Plastyków. Podczas II wojny światowej walczył jako żołnierz I Armii Wojska Polskiego i z II Frontem Białoruskim doszedł do Berlina. Od 195. zamieszkał w Olsztynie. Zmarł w 1968 r. w Olsztynie.

Działalność

W 1949 r. został przyjęty do Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Olsztynie. W 1953 r. uczestniczył w wystawie olsztyńskiego środowiska plastycznego. Był współorganizatorem Spółdzielni „Twórczość” gdzie wykonywano metalowe karty, szyldy oraz ozdobne odrzwia.

Twórczość

Zajmował się malarstwem sztalugowym, akwarelą, dekoratorstwem, metaloplastyką, grafiką użytkową i artystyczną. Tematyka jego prac była różnorodna, począwszy od kompozycji historycznych, poprzez portret, martwą naturę a na pejzażu kończąc. Nawiązywał do XIX-wiecznych tradycji w sposób realistyczny.

Wystawy

Wystawy indywidualne

  • 1949 – Rok Odbudowy Ziemi Białostockiej
  • 1951 – Ełk
  • 1959 – Olsztyn
  • 1962 – Olsztyn
  • 1964 – Szkoła Oficerska MO, Szczytno

Wystawy zbiorowe

Prezentacje pośmiertne

Nagrody i odznaczenia

  • Srebrny Krzyż Zasługi

Bibliografia

  1. 60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków : red. wyd. zespół ; oprac. materiałów archiwalnych Wanda Radziemska, Adam Kurłowicz ; oprac. i red. not biograficznych Krystyna Koziełło-Poklewska, Maja Radziemska, Wanda Radziemska [et al.] ; teksty zamówione Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Helena Piotrowska, Wanda Radziemska, Artur Nichthauser ; tł. Monika Być, Anaïs Fourrier, Joanna Jensen, Krzysztof Gebure ; oprac. graf. Adam Kurłowicz ; rys. Edward Michalski, Hieronim Skurpski. Olsztyn: Okręg Olsztyński Związku Polskich Artystów, 2008. - S. 285-286.