Statuetka Mrongowiusza

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: www.mragowo.pl

Nagroda przyznawana od 2000 r. osobom lub instytucjom za szczególne zasługi dla miasta Mrągowa.

Historia

Nagroda została ustanowiona uchwałą Rady Miejskiej w Mrągowie w grudniu 1999 r. Wyróżnienie nadawane jest od 2000 r. przez mrągowski samorząd osobom wybitnie zasłużonym dla miasta Mrągowa. Stanowi wyróżnienie za całokształt pracy społeczno-zawodowej. O przyznaniu nagrody decyduje Kapituła, złożona z Burmistrza Mrągowa, jego zastępcy, przewodniczących komisji stałych Rady Miejskiej oraz wszystkich dotychczasowych laureatów statuetek. Dla podkreślenia wagi tego wyróżnienia statuetka wręczana jest w czasie Dni Mrągowa, Święta Niepodległości oraz ważnych dla miasta uroczystości. Pierwsze Mrongowiusze zostały wręczone 11 listopada 2000 r. Laureaci statuetek otrzymują również pamiątkowe dyplomy.

Regulamin

Wnioski o przyznanie Mrongowiusza mogą składać do Urzędu Miasta w Mrągowie organizacje społeczne, gospodarcze, stowarzyszenia i związki, radni miejscy, w liczbie nie mniejszej jak 5 radnych, członkowie Kapituły Statuetki Mrongowiusza, zakłady pracy w porozumieniu z przedstawicielami organizacji zrzeszających pracowników oraz mieszkańcy Mrągowa.

Opis

Statuetka została zaprojektowana przez kętrzyńskiego artystę rzeźbiarza Jerzego Stankiewicza. Wykonana jest w brązie i przedstawia popiersie patrona miasta, Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, w kształcie rozpostartego żagla. Wszystkie statuetki mają numer jednostkowy.

Edycje

Bibliografia

  1. Statuetka Mrongowiusza // „Magazyn Mrągowski”. - 2005, nr 15/16, dod. „Walka o Słowo Polskie”, s. 8.

Zobacz też

  • Statuetka Mrongowiusza, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.mragowo.pl