Tadeusz Rokoss-Szczupaczkiewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1914-?) - malarz

Biografia

Urodził się we Lwowie. Studiował w Instytucie Sztuk Plastycznych we Lwowie. Dyplom na Wydziale Malarstwa u prof. A. Michalaka-„Łukaszowca” uzyskał w 1937 r. Studia kontynuował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. J. Fedkowicza. Dyplom uzyskał w 1948 r. Mieszkał w Krzyżach (obecnie wieś w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie piskim, gminie Ruciane-Nida).

Działalność

W 1950 r. został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczył w niewielu wystawach, ponieważ obawiał się czy po ekspozycji jego dzieła wrócą w stanie nienaruszonym.

Twórczość

Zajmował się malarstwem sztalugowym, jego dziełami były przede wszystkim portrety. Stworzenie obrazu wymagało od niego dużo czasu, wysiłku i wiedzy o portretowaniu. Jego dzieła są dalekie od współczesnego malarstwa, są raczej bliskie klasyce malarstwa z epok poprzednich. Obrazy miały wielu zwolenników, były chętnie kupowane przez gości ze stolicy oraz z zagranicy.

Wystawy zbiorowe

Bibliografia

  1. 60 lat Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków : red. wyd. zespół ; oprac. materiałów archiwalnych Wanda Radziemska, Adam Kurłowicz ; oprac. i red. not biograficznych Krystyna Koziełło-Poklewska, Maja Radziemska, Wanda Radziemska [et al.] ; teksty zamówione Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Helena Piotrowska, Wanda Radziemska, Artur Nichthauser ; tł. Monika Być, Anaďs Fourrier, Joanna Jensen, Krzysztof Gebure ; oprac. graf. Adam Kurłowicz ; rys. Edward Michalski, Hieronim Skurpski. Olsztyn: Okręg Olsztyński Związku Polskich Artystów, 2008. - S. 272.