Zdzisław Warzocha

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zaproszenie na wystawę.
Źródło: Archiwum WBP w Olsztynie
Źródło: Zaproszenie na wystawę z archiwum WBP w Olsztynie.

Malarz amator, rzeźbiarz.

Biografia

Urodził się i wychował w Braniewie. Tam też ukończył Zespół Szkół Budowlanych, a następnie podjął pracę zawodową.

Działalność

Najpierw pracował w wyuczonym zawodzie w budownictwie. Następnie ukończył kursy pracownika socjalnego i podjął pracę w Domu Pomocy Społecznej w Braniewie, gdzie opiekuje się ludźmi upośledzonymi i chorymi psychicznie.

Twórczość

Jest plastykiem amatorem, samoukiem. Malarskie próby rozpoczął od farb plakatowych, następnie zaczął uprawiać malarstwo olejne. Inspirujące są dla niego prace Arnolda Bocklina, Edwarda Muncha, Salvadora Dalego i Zdzisława Beksińskiego. „Jego obrazy, łącząc w sobie elementy ekspresjonizmu i symbolizmu, wyraźnie oscylują w stronę surrealizmu (…) cykl prac czarno-białych tchnie głęboką melancholią, swoistym pięknem smutku, natomiast prace w tonacji czerwono-żółtej emanują klimatem lęku, samotności, bólu ludzkiej egzystencji”. Zajmuje się również rzeźbą – w drewnie, gipsie i glinie. Jego twórczość zaprezentowano w 1995 r. w Galerii Bakałarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Olsztynie.

Bibliografia

  1. Zdzisław Warzocha: malarstwo i rzeźba. – Olsztyn, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, 1995. – Zaproszenie na wystawę z archiwum Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.