Krzysztof Dariusz Szatrawski
(1961- ) – poeta, krytyk muzyczny, kulturoznawca
Spis treści
Biografia
Krzysztof Dariusz Szatrawski urodził się 1 września 1961 r. w Kętrzynie. Absolwent Wychowania Muzycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (1984). Rozprawę doktorską Przestrzeń sakralna w kancjonale mazurskim (promotor prof. dr hab. Andrzej Staniszewski) obronił 25 maja 1994 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie pracuje jako adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Jako uczeń LO był członkiem wspierającym Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i International Jazz Federation. W październiku 1981 r. przystąpił do Związku Literatów Polskich, wcześniej należał do Koła Młodych tej organizacji. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Wspólnoty Kulturowej „Borussia”, Stowarzyszenia na Rzecz Kultury Żydowskiej „B’Jachad” oraz Komisji Badań nad Kulturą Warmii i Mazur Towarzystwa Naukowego im. Wojciech Kętrzyńskiego.
Twórczość
Pierwsze próby poetyckie podjął jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Kętrzynie. Debiutował na łamach „Warmii i Mazur” w 1980 r. Jego pierwszy arkusz poetycki pt. Posłanie ostatniego z epigonów ukazał się w 1981 r. w serii „Premiery literackie” wydawanej przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”. Jest autorem sześciu tomików poetyckich, powieści (Requiem dla bohatera) oraz zbioru opowiadań (cykl Odjazd z lat 1984-1987 wydany w 2006 r.). Publikował w „Twórczości”, „Akcencie”, „Toposie”, „Fa-Arcie”, „Warmii i Mazurach”, „Borussii”, „Portrecie” i innych czasopismach.
Działalność
Jest autorem monografii, szkiców i artykułów poświęconych życiu muzycznemu Warmii i Mazur i edukacji muzycznej oraz prac z zakresu historii i teorii literatury oraz kulturoznawstwa. W 2010 r. ukazała się najnowsza książka autora poświęcona twórczości Juliana Stryjkowskiego.
Poza twórczością literacką i pracą naukową Krzysztof Dariusz Szatrawski angażuje się w rozwój kultury muzycznej Warmii i Mazur. Jako członek Rady Artystyczno-Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie oraz organizator sesji naukowej odbywającej się podczas tego festiwalu. Jest również autorem licznych recenzji muzycznych, publikacji naukowych i szkiców poświęconych m.in. życiu i twórczości Feliksa Nowowiejskiego, działalności Antoniego Szajka, Jana Lubomirskiego i Jana Boehma, historii Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku ukazywał się „Kolekcjoner Płyt” – cykl recenzji muzycznych Szatrawskiego publikowany na łamach „Gazety Olsztyńskiej”. Obecnie autor prowadzi blog poświęcony muzyce „Music is the best”.
Krzysztof Dariusz Szatrawski jest również autorem przekładów poezji angielskiej, niemieckiej, hebrajskiej i rosyjskiej. Opublikował tłumaczenia wierszy Arno Holza, Allena Ginsberga, Walta Whitmana, Toma Waitsa, Charlesa Bukowskiego, Jehudy Amichaja i Borysa Bartfelda.
W latach dziewięćdziesiątych redagował „Dziennik Literacki” na łamach „Dziennika Pojezierza”. Jest autorem licznych tekstów publicystycznych, recenzji teatralnych i literackich. Współpracuje z olsztyńskimi pismami „Kulturka” oraz „VariArt”. Bierze udział w wydarzeniach kulturalnych w regionie Warmii i Mazur, takich jak „Szkoła Literacka” (2008 r.), Objazdowy Festiwal Filmowy Prawa Człowieka w Filmie WATCH DOCS w Olsztynie czy Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie, występując z prelekcjami, wykładami i odczytami.
Publikacje
Poezja:
- Posłanie ostatniego z epigonów (Olsztyn, 1981)
- 24 godziny śmierci (Warszawa, 1988)
- Poniżej snu (Olsztyn, 1989)
- Wiersze graficzne (Olsztyn, 1990)
- Tak cicho śpiewa północ (Olsztyn, 1997)
- Pieśni miłości i rozstania (Olsztyn, 1999)
Proza:
- Requiem dla Bohatera (Warszawa, 1989)
- Odjazd (Olsztyn, 2006)
Monografie i prace naukowe:
- Jan Lubomirski. Szkic biograficzny (Olsztyn, 1991)
- Przestrzeń sakralna w kancjonale mazurskim (Olsztyn, 1996)
- Z miłości do muzyki (Olsztyn, 2006)
- „Odkrywałem ślad po śladzie utracony…”. Ideowe uwarunkowania twórczości Juliana Stryjkowskiego (Olsztyn, 2010)
Nagrody i odznaczenia
Krzysztof Dariusz Szatrawski jest trzykrotnym laureatem Konkursu o Laur „Liścia Akantu” (w 1982, 1985 i 1995 r.). W 1997 r. otrzymał odznakę „Zasłużony dla Warmii i Mazur”.
Bibliografia
- Białecka, Sylwia: Krąg Borussiański : bibliografia podmiotowo-przedmiotowa / Sylwia Białecka. Cz. VIII: Krzysztof Dariusz Szatrawski // „Bibliotekarz Warmińsko-Mazurski”. – 2011, nr 1/2. – Tryb dostępu: http://www.wbp.olsztyn.pl/bwm/bwm_1-2_2011/krag_boruss.html.