Wojewódzki Plener Plastyki Nieprofesjonalnej Rudziska ’84

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Plener interdyscyplinarny zorganizowany w Rudziskach Pasymskich przez Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie w dniach 1-28 sierpnia 1984 r.

Organizator

Charakterystyka

Plener zorganizowany w terminie 1 do 14 sierpnia 1984 r. – uczestniczyły 22 osoby, oraz w terminie 15 do 28 sierpnia 1984 r. uczestniczyło 17 osób, w terminie 1 do 28 sierpnia 1984 uczestniczyły 53 osoby. Ogółem wzięły udział 92 osoby. Były to dzieci, młodzież szkolna, członkowie zespołu plastycznego Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie, nauczyciele wychowania plastycznego, instruktorzy, plastycy amatorzy, studenci, tkacze.

Kadra pleneru

Opis

Plener zorganizowany został w Uniwersytecie Ludowym w Rudziskach. Miał charakter interdyscyplinarny, brali w nim udział amatorzy malarze, tkacze, rzeźbiarze z całego województwa oraz grupa studentów Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy. Najliczniejszą grupę stanowiła młodzież. Ich naboru dokonano za pośrednictwem domów kultury i szkół w województwie. Twórcy dojrzali, o dużym dorobku artystycznym, rekrutowali się z przeglądów wojewódzkich plastyki nieprofesjonalnej. W trakcie pleneru odbywały się wycieczki autokarowe (Mrągowo, Kętrzyn, Święta Lipka). Prelekcje wygłosili między innymi Jan Kokoryn, Janina Wydorska. Program pleneru został w całości zrealizowany. Zamierzone cele zostały osiągnięte. Oprócz wartości wychowawczych i poznawczych plener pozostawił 120 prac olejnych, 30 prac akwarelowych i rysunków, 2 rzeźby duże i 1 gobelin duży, 5 małych. Część prac została przekazana Uniwersytetowi Ludowemu w Rudziskach (40 prac), Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Pasymiu (20 prac), reszta stanowiła własność Wojewódzkiego Domu Kultury. Na wystawie poplenerowej na rynku w Pasymiu, 26 sierpnia 1984 r. zaprezentowano obrazy, rysunki, tkaniny i rzeźby. Charakteryzowała je różnorodność stylów, indywidualizm, zachwyt nad urokami Pasymia i okolic. Autorom najlepszych prac wręczono nagrody.

Laureaci

Uczestnicy Pleneru

Dzieci

Młodzież

Zespół plastyczny Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie

Studenci

  • Włodzimierz Szymański – Warszawa
  • Jacek Królak – Warszawa
  • Jolanta Łasiewicka – Warszawa
  • Andrzej Cisowski – Warszawa
  • Marek Laskowski – Warszawa

Instruktorzy

Nauczyciele

Plastycy amatorzy

Tkacze

Bibliografia

  1. Sprawozdanie z pleneru Rudziska’84, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Sygn. 6/73