Festiwal Chórów i Orkiestr Dętych O Warmio Moja Miła Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie 2009: Różnice pomiędzy wersjami
Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
[wersja nieprzejrzana] | [wersja przejrzana] |
m (stronę Festiwal Chórów i Orkiestr Dętych „O Warmio Moja Miła” Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie 2009 przeniósł do Festiwal Chórów i Orkiestr Dętych O Warmio Moja Miła Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie 2009) |
|||
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 5 użytkowników) | |||
Linia 1: | Linia 1: | ||
[[Image:owarmio5.jpg|thumb|right|200px|Plakat z programem koncertów<br>Źródło: zbiory WBP w Olsztynie]] | [[Image:owarmio5.jpg|thumb|right|200px|Plakat z programem koncertów<br>Źródło: zbiory WBP w Olsztynie]] | ||
[[Image:owarmio5_1.jpg|thumb|right|200px|Plakat z programem koncertów<br>Źródło: zbiory WBP w Olsztynie]] | [[Image:owarmio5_1.jpg|thumb|right|200px|Plakat z programem koncertów<br>Źródło: zbiory WBP w Olsztynie]] | ||
− | Piąta edycja [[Festiwal Chórów i Orkiestr Dętych „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie|Festiwalu Chórów i Orkiestr Dętych „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie]], która odbyła się 2-6 czerwca 2009. | + | Piąta edycja [[Festiwal Chórów i Orkiestr Dętych „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie|Festiwalu Chórów i Orkiestr Dętych „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie]], która odbyła się 2-6 czerwca 2009 w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]]. |
==Organizatorzy== | ==Organizatorzy== | ||
Linia 7: | Linia 7: | ||
Współorganizatorzy: | Współorganizatorzy: | ||
*[[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie]] | *[[Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie]] | ||
− | *[[Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Olsztynie]] | + | *[[Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie]] |
Dyrektor artystyczny: | Dyrektor artystyczny: | ||
*[[Katarzyna Bojaruniec]] | *[[Katarzyna Bojaruniec]] | ||
Linia 28: | Linia 28: | ||
4 czerwca – Koncert w Kamienicy Naujacka | 4 czerwca – Koncert w Kamienicy Naujacka | ||
*Wykonawcy: | *Wykonawcy: | ||
− | **[[Chór | + | **[[Żeński Chór „Tęcza” im. Janiny Stankiewicz|Żeński Chór „Tęcza”]] |
**Dyrygent – [[Jerzy Bogdan]] | **Dyrygent – [[Jerzy Bogdan]] | ||
**[[Zespół Wokalno-Instrumentalny ALTRE]] ze Szczytna | **[[Zespół Wokalno-Instrumentalny ALTRE]] ze Szczytna | ||
**Prowadzenie koncertu – Anna Wrzosek i Joanna Gawryszewska | **Prowadzenie koncertu – Anna Wrzosek i Joanna Gawryszewska | ||
− | 6 czerwca – Konkurs zespołów w | + | 6 czerwca – Konkurs zespołów w sali koncertowej [[Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Olsztynie|PSM]] |
*Wykonawcy: | *Wykonawcy: | ||
**[[Chór „Ornament” Zespołu Szkół w Kandytach]], dyrygent – [[Jarosław Kuchar]] | **[[Chór „Ornament” Zespołu Szkół w Kandytach]], dyrygent – [[Jarosław Kuchar]] | ||
**[[Chór Kameralny „Cantata” z Elbląga]], dyrygent – [[Marta Drózda]] | **[[Chór Kameralny „Cantata” z Elbląga]], dyrygent – [[Marta Drózda]] | ||
− | **[[Żeński Chór „La Presto” Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie]], dyrygent – [[Joanna Gawryszewska]] | + | **[[Chór La Presto ze Szczytna|Żeński Chór „La Presto” Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie]], dyrygent – [[Joanna Gawryszewska]] |
**Młodzieżowy Chór „Marzenie” z Wieliszewa, dyrygent – Stanisław Kmieciak | **Młodzieżowy Chór „Marzenie” z Wieliszewa, dyrygent – Stanisław Kmieciak | ||
**[[Elbląski Chór Młodzieżowy „Bel Canto”]], dyrygent – [[Marta Drózda]] | **[[Elbląski Chór Młodzieżowy „Bel Canto”]], dyrygent – [[Marta Drózda]] | ||
Linia 42: | Linia 42: | ||
**Chór „Cantus Cordis” z Wołomina, dyrygent – Władysław Chanas | **Chór „Cantus Cordis” z Wołomina, dyrygent – Władysław Chanas | ||
**[[Akademicka Orkiestra Dęta Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie]], kapelmistrz – [[Cezary Rząca]] | **[[Akademicka Orkiestra Dęta Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie]], kapelmistrz – [[Cezary Rząca]] | ||
− | 6 czerwca – Koncert Galowy w | + | 6 czerwca – Koncert Galowy w sali koncertowej [[Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Olsztynie|PSM]] |
*Wykonawcy: | *Wykonawcy: | ||
− | **[[Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Lidzbark]] – zdobywca Grand Prix [[IV Festiwal Chórów i Orkiestr Dętych „O Warmio | + | **[[Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Lidzbark]] – zdobywca Grand Prix [[IV Festiwal Chórów i Orkiestr Dętych „O Warmio Moja Miła” Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie|IV Festiwalu Chórów i Orkiestr Dętych „O Warmio moja miła”]], dyryguje [[Zbigniew Stanisławski]] |
**Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, dyryguje Mariusz Mróz | **Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, dyryguje Mariusz Mróz | ||
**[[Chór Mieszany „Ars Vocale” Instytutu Muzyki UWM w Olsztynie]], dyryguje [[Katarzyna Bojaruniec]] | **[[Chór Mieszany „Ars Vocale” Instytutu Muzyki UWM w Olsztynie]], dyryguje [[Katarzyna Bojaruniec]] | ||
Linia 71: | Linia 71: | ||
*III miejsce: | *III miejsce: | ||
**[[Chór Kameralny „Cantata”]] z Elbląga | **[[Chór Kameralny „Cantata”]] z Elbląga | ||
− | **[[Żeński Chór „La Presto” Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie]] | + | **[[Chór La Presto ze Szczytna|Żeński Chór „La Presto” Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie]] |
*Puchar i Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za najlepsze wykonanie ''Hymnu Warmińskiego'' Feliksa Nowowiejskiego w opracowaniu instrumentalnym – [[Akademicka Orkiestra Dęta Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie]] | *Puchar i Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za najlepsze wykonanie ''Hymnu Warmińskiego'' Feliksa Nowowiejskiego w opracowaniu instrumentalnym – [[Akademicka Orkiestra Dęta Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie]] | ||
*Puchar i Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna za najlepsze wykonanie ''Hymnu Warmińskiego'' Feliksa Nowowiejskiego w czterogłosowym opracowaniu wokalnym - Chór „Cantus Cordis” z Wołomina | *Puchar i Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna za najlepsze wykonanie ''Hymnu Warmińskiego'' Feliksa Nowowiejskiego w czterogłosowym opracowaniu wokalnym - Chór „Cantus Cordis” z Wołomina | ||
Linia 91: | Linia 91: | ||
*[http://www.pzchiowm.pl/Galerie/4/index.php?str=view&kat=V%20Festiwal%20Chorow%20i%20Orkiestr Galeria zdjęć na stronie PZCHiO] | *[http://www.pzchiowm.pl/Galerie/4/index.php?str=view&kat=V%20Festiwal%20Chorow%20i%20Orkiestr Galeria zdjęć na stronie PZCHiO] | ||
− | [[Category:Konkursy]] | + | [[Category: Konkursy]] |
− | [[Category:Festiwale]] | + | [[Category: Festiwale]] |
− | [[Category:Muzyka]] | + | [[Category: Muzyka]] |
− | [[Category:Olsztyn]] | + | [[Category: Olsztyn]] |
− | [[Category: | + | [[Category: 1990-]] |
Aktualna wersja na dzień 08:15, 9 paź 2014
Piąta edycja Festiwalu Chórów i Orkiestr Dętych „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, która odbyła się 2-6 czerwca 2009 w Olsztynie.
Organizatorzy
- Polski Związek Chórów i Orkiestr – Warmińsko-Mazurski Oddział im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
Współorganizatorzy:
- Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
- Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie
Dyrektor artystyczny:
Dyrektor organizacyjny
Program
2 czerwca – Koncert w Kamienicy Naujacka
- Wykonawcy:
- Chór Moderato z Olsztyna
- Dyrygent – Włodzimierz Jarmołowicz
- Akompaniament – Damian Michałowski
- Soliści: Jolanta Dąbrowska-Wielgan (sopran) i Marian Wysocki (tenor)
- Prowadzenie koncertu – Jolanta Dąbrowska-Wielgan
3 czerwca – Koncert w Kamienicy Naujacka
- Wykonawcy:
- Chór Chłopięco-Męski Miasta Olsztyn
- Dyrygent – Józef Wojtkowiak
- Prowadzenie koncertu – Judyta Mazur
4 czerwca – Koncert w Kamienicy Naujacka
- Wykonawcy:
- Żeński Chór „Tęcza”
- Dyrygent – Jerzy Bogdan
- Zespół Wokalno-Instrumentalny ALTRE ze Szczytna
- Prowadzenie koncertu – Anna Wrzosek i Joanna Gawryszewska
6 czerwca – Konkurs zespołów w sali koncertowej PSM
- Wykonawcy:
- Chór „Ornament” Zespołu Szkół w Kandytach, dyrygent – Jarosław Kuchar
- Chór Kameralny „Cantata” z Elbląga, dyrygent – Marta Drózda
- Żeński Chór „La Presto” Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie, dyrygent – Joanna Gawryszewska
- Młodzieżowy Chór „Marzenie” z Wieliszewa, dyrygent – Stanisław Kmieciak
- Elbląski Chór Młodzieżowy „Bel Canto”, dyrygent – Marta Drózda
- Chór „Rezonans” Gminnego Zespołu Szkół w Piszu, dyrygent – Lech Ostrowski
- Chór „Cantus Cordis” z Wołomina, dyrygent – Władysław Chanas
- Akademicka Orkiestra Dęta Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie, kapelmistrz – Cezary Rząca
6 czerwca – Koncert Galowy w sali koncertowej PSM
- Wykonawcy:
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Lidzbark – zdobywca Grand Prix IV Festiwalu Chórów i Orkiestr Dętych „O Warmio moja miła”, dyryguje Zbigniew Stanisławski
- Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, dyryguje Mariusz Mróz
- Chór Mieszany „Ars Vocale” Instytutu Muzyki UWM w Olsztynie, dyryguje Katarzyna Bojaruniec
- Big-Band PSM I i II st. im. F. Chopina w Olsztynie, solo Agata Maliszewska, dyryguje Walenty Kurżew
Podczas koncertu miało miejsce również prawykonanie Portretów lityrcznych Juliusza Łuciuka.
- Wykonawcy:
- Liliana Górska – mezzosopran
- Artur Milian – I skrzypce
- Anna Mrachacz – II skrzypce
- Krzysztof Koziatek – wiolonczela
- Marcin Kucharzewski – fortepian
- Dyrygent – Katarzyna Bojaruniec
Konkurs
Komisja Artystyczna:
- prof. Roman Grucza – Przewodniczący
- dr Katarzyna Bojaruniec - Dyrektor Artystyczny Festiwalu
- prof. Lucjan Marzewski
- prof. Walenty Kurżew
- prof. Józef Wojtkowiak
Nagrody
- Grand PRIX – Dziecięcy Chór „Marzenie” z Wieliszewa
- Grand PRIX – Akademicka Orkiestra Dęta Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie
- I miejsce – Elbląski Chór Młodzieżowy „Bel Canto”
- II miejsce – nie przyznano
- III miejsce:
- Puchar i Nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za najlepsze wykonanie Hymnu Warmińskiego Feliksa Nowowiejskiego w opracowaniu instrumentalnym – Akademicka Orkiestra Dęta Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie
- Puchar i Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna za najlepsze wykonanie Hymnu Warmińskiego Feliksa Nowowiejskiego w czterogłosowym opracowaniu wokalnym - Chór „Cantus Cordis” z Wołomina
- Puchar i Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyn za najlepsze wykonanie Hymnu Warmińskiego na głosy równe – Dziecięcy Chór „Marzenie” z Wieliszewa
- Puchar Wojewody Warmińsko-Mazurskiego za upowszechnianie pieśni ludowej regionu Warmii i Mazur – Dziecięcy Chór „Marzenie” z Wieliszewa
- Puchar Prezesa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie za najlepsze wykonanie pieśni inspirowanej muzyką ludową – Elbląski Chór Młodzieżowy „Bel Canto”
- Puchar i Nagroda Prezesa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Olsztynie za upowszechnianie pieśni polskiej – Chór „Rezonans” Gminnego Zespołu Szkół w Piszu
- Puchar i Nagroda Dyrektora Generalnego Olsztyńskiej Szkoły Wyższej za najlepsze wykonanie utworu współczesnego kompozytora – Elbląski Chór Młodzieżowy „Bel Canto”
Bibliografia
- rak: Zagrali i wygrali Grand Prix / rak // „Wiadomości Uniwersyteckie UWM”. – 2009, nr 7/8, s. 16.