Elżbieta Mierzyńska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 21:03, 3 mar 2021 autorstwa Andymian (dyskusja | edycje) (Ważniejsze publikacje i inicjatywy)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elżbieta Mierzyńska.
(Źródło: Elżbieta Mierzyńska, fot. Bernard Wawrzyniewicz)

Z wykształcenia mgr politologii i nauk społecznych, z uprawianego zawodu dziennikarka i publicystka (pseudonimy używane w mediach: elle, EM), z pasji: współtwórca projektów artystycznych.

Biografia

Pochodzi z rodziny muzykującej w wielu pokoleniach. Od dziecka śpiewała do akordeonu ojca, gitar braci, w szkolnych chórach i w zespołach wokalnych. Pisze scenariusze do spotkań artystycznych. Śpiewa do własnych tekstów. Oprócz klasycznego śpiewu stosuje: melorecytacje, parlando, recytatyw. Lubi „przeszkadzajki” perkusyjne.
Z mężem Andrzejem poznali się wiele lat temu w zespole muzycznym eksperymentujących w sztuce młodych ludzi. Potem przez około 20 lat pracowali w mediach (Elżbieta - dziennikarz, Andrzej - grafik prasowy i komputerowy). Po latach wrócili do muzycznej pasji. Współpracują z grupami tańca współczesnego, ruchu teatralnego oraz z młodymi filmowcami.
Hobby i zainteresowania: realizacje wraz z mężem Andrzejem projektów muzycznych, rodzinne grillowanie, psy. Motto: Nic dwa razy się nie zdarza.

Działalność

Pierwszym, ważnym dla dalszej działalności miejscem pracy, był Klub Międzynarodowej Prasy i Książki „Ruch” w Olsztynie, gdzie na stanowisku kierownika działu kulturalno-oświatowego pracowała w latach 1985-1991. W tym czasie rozpoczęła stałą współpracę z prasą – publikowała w Gazecie Olsztyńskiej, Dzienniku Pojezierza, w tygodniku satyrycznym Szpilki, Tygodniku Kulturalnym.
Od 1991 r. rozpoczęła etatową pracę w różnych redakcjach i zaliczyła jej wszystkie etapy - od stanowiska korespondenta, reportera, dziennikarza, redaktora działu, po stanowisko redaktora naczelnego.
W 2012 r. została wybrana na prezesa Fundacji Środowisk Twórczych w Olsztynie (kadencja 2012-2014). Praca w mediach jest zawodem rodzinnym. Oprócz niej w redakcjach pracowali mąż Andrzej i syn Sebastian. W 2015 r. została Prezesem Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka.

Redakcje i lata pracy

  • 1991 – Tygodnik Panorama, Olsztyn – dziennikarz
  • 1991–1992 – Dziennik Pojezierza, Olsztyn – dziennikarz
  • 1992–1993 – gazeta promocji i reklam Żółta Strona, Olsztyn – redaktor
  • 1993–1994 – tygodnik ekonomiczny „Cash”, Warszawa – dziennikarz
  • 1994–1995 – tygodnik Gazeta Warmińska, Olsztyn – zastępca redaktora naczelnego
  • 1995–1999 – Dziennik Pojezierza, Olsztyn – dziennikarz, redaktor dodatku ekonomicznego „Bilans”, kierownik działu miejskiego
  • 1999–2007 – Gazeta Olsztyńska - sekretarz wydania magazynowego, kierownik działu informacji, kierownik działu reportażu, redaktor naczelny pisma Warto!
  • 2007–2010 – dwutygodnik Posłaniec Warmiński, Olsztyn – felietonista
  • od 2008 – współpraca publicystyczna z radiem PlanetaFM, Gazetą on-line olsztyn24.com
  • 2012 - współpraca z Internetową Telewizją Olsztyn (komentarze autorskie) i gazetą on-line wo24 (reportaże)
  • od 2013 – współpraca publicystyczna z radiem Zet Gold
  • 2014 – korespondentka Polskiego Radia Chicago 1030 [[1]] (autorskie felietony)

Twórczość artystyczna

2018. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy, "Sylwestrowy Spektakl Zimowy" - koncert i pokaz modowy Barbary Cały w Planetarium.
Źródło: www.andymian.pl, fot. Michał Kupisz
2018. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy, "Nisza lodowa" - koncert w Planetarium.
Źródło: www.andymian.pl, fot. Jacek Drążkowski
2015. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy, "Spór lata z jesienią" - koncert na finał Olsztyńskiego Lata Artystycznego 2015.
Źródło: www.andymian.pl, fot. Bernard Wawrzyniewicz
2014. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy, "Cztery Pory Roku Muzyki Niezależnej" - koncert w Planetarium.
Źródło: www.andymian.pl, fot. Darek Bach
2014. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy, koncert "Muzyka w Obrazie".
Źródło: www.andymian.pl, fot. Jacek Kowalski
2014. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy, "Bilet Olsztyn-Chicago" - koncert w Planetarium.
Źródło: www.andymian.pl, fot. Jacek Kowalski
2012. Olsztyńskie Lato Artystyczne. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy z grupą "Pryzmat"
Źródło: www.andymian.pl, fot. Jacek Kowalski
2011. Olsztyńskie Lato Artystyczne. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy.
Źródło: www.andymian.pl, fot. Bernard Wawrzyniewicz

Twórczość uprawiana w duecie (Elżbieta Mierzyńska - śpiew, wokalizy, teksty, Andrzej „Andymian” Mierzyński – muzyka, instrumenty klawiszowe - syntezatory).


Źródło: arch. prywatne

Źródło: arch. prywatne
  • Albumy CD Audio

Tysiące wigilii - Kolędy polskie (2008)
Dwupłytowy album CD Bezsenność Anioła / Spirit - Escape from Civilization (2010)
Dwupłytowy album CD Ładna dla Nieba, wredna dla Piekła / Atlantis - Journey To The Abyss Of Time (2013)
Rezerwacja na łyk powietrza (2016)
Renesans A.D. 2017 (2017)
Podróże przez... Cztery Pory Roku (2CD, 2018)


  • Albumy DVD

Obraz i Muzyka (2018) - współautorzy: Mirosława i Jerzy Bieleccy


  • Spektakle muzyczno-taneczne i muzyczno-parateatralne

Pozwól mi być z udziałem Teatru „Zmysł” Moniki Kazimierczyk (2008, 2009)
Głód z udziałem Pracowni Tańca Współczesnego „Pryzmat”(2010)
Ognisty Ptak z udziałem Tancerzy Ognia „Exodus” (2010)
Zaklęty Ptak z udziałem Pracowni Tańca Współczesnego „Pryzmat” (2011)
Sen jednej nocy z udziałem Pracowni Tańca Współczesnego „Pryzmat” (2012)


  • Reportaże foto-muzyczne

Uratujmy stare dworce (2009, 2010)
Pociąg do przeszłości (2011)
Wstaje dzień i ja chcę to zobaczyć (2012)
Bilet Olsztyn - Chicago (premiera: styczeń 2014)


  • Koncerty

Cykl koncertów Elektroniczne Pejzaże Muzyczne oraz inne[1]
Muzyczne publikacje radiowe: Polskie Radio Olsztyn, Radio PlanetaFM, Polskie Radio Chicago (USA), radio UWM, radia internetowe: El-Stacja, welle303 (Niemcy), Pro Radio. Wspólnie z Andrzejem są inicjatorami Olsztyńskich Koncertów "Muzyka w Obrazie" (2014), realizowanych przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, koncertów Cztery Pory Roku Muzyki Niezależnej (2014), koncertu Sylwestrowy Spektakl Zimowy połączonego z pokazem mody koronkowej Barbary Cały, oraz cyklu koncertów Poetic Tour (2019).


  • Spotkania publiczne

Cykle spotkań publicznych na tematy kulturalno-społeczne, m.in.: debaty i spotkania autorskie w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie (2000-2006), wieczory artystyczne „Oko w Oko” i „Dobry Poniedziałek” w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie (2005-2012) oraz w Kawiarni filmowej "Awangarda Bis" (2013).

Ważniejsze publikacje i inicjatywy

  • Prosto z życia – wybór felietonów (publikowanych w Gazecie Olsztyńskiej od 1985), MOK Olsztyn (1989)
  • Twarze miasta - współautor książki (drugi autor – Sebastian Mierzyński) z wywiadami znanych mieszkańców Olsztyna z okazji 650-lecia Olsztyna, Wydawnictwo Edytor Olsztyn (2003)
  • Wędrówki z tytułem – współautor (drugi autor Sebastian Mierzyński) historycznego albumu Gazety Olsztyńskiej, Wydawnictwo Edytor Olsztyn (2001)
  • Najlepsze teksty prasowe – wydawnictwo SDP Warszawa, podręczniki dla studentów dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego z wybranymi tekstami nagrodzonych autorów (2000 i 2001).
  • Cykl spotkań zamkowych Oko w Oko (2005-2010), publiczne rozmowy z gośćmi, opatrzone formą muzyczno-teatralną w salach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
  • Reportaż foto-muzyczny w akcji Uratujmy stare dworce – trzykrotne prezentacje w 2009 r. oraz cykl publikacji na ten temat wraz z listem otwartym do parlamentarzystów Warmii i Mazur.
  • Udział w trzech reportażach TVP Olsztyn na temat akcji Uratujmy stare dworce (2009).
  • Warmia i Mazury. Kraina inna niż wszystkie - folder promocyjny o historii, kulturze i walorach przyrodniczych regionu, wydany przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2009).
  • W koronie Mazurskiego Morza. Smaki krajobrazu – reportaż wspomnieniowy w albumie o tradycjach nowych mieszkańców Mazur, Pracownia Wydawnicza „ElSet”, Olsztyn (2012).
  • Rozmowy przy kuchni – opowieść o czterech porach roku w przyrodzie i kulinariach regionu Warmii i Mazur, Pracownia Wydawnicza „ElSet”, Olsztyn (2014).
  • Motyle ze stali – Zbiór 125 wierszy i tekstów poetyckich pisanych do muzyki Andrzeja "Andymiana" Mierzyńskiego, Pracownia Wydawnicza „ElSet”, Olsztyn (2021).

Przynależność do organizacji

Elżbieta Mierzyńska jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (od 1990), Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka (od 2015).

Nagrody i odznaczenia


Z jej działalności zawodowej wynikały nagrody i odznaczenia.

  • 1998 – Wyróżnienie Prezydenta Olsztyna za informowanie mieszkańców o problemach miasta, publikacje w Dzienniku Pojezierza
  • 1999 – wyróżnienie w krajowym Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii publikacji o szansach i porażkach małych przedsiębiorstw, publikacje w Expressie Pojezierza.
  • 2000 – nagroda główna im. prof. Stefana Myczkowskiego w krajowym konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie - za cykl publikacji „Publiczna debata – Olsztyn XXI wieku” w Gazecie Olsztyńskiej.
  • 2000 – wyróżnienie w krajowym Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za publikacje o tematyce ekonomicznej z uwzględnieniem problemów małych i średnich przedsiębiorstw, reportaże w Gazecie Olsztyńskiej.
  • 2001 – List Gratulacyjny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie dla uczestnika konkursu „Dziennikarstwo w służbie dobra wspólnego” za tematykę społeczną na przykładzie wybranych publikacji w Gazecie Olsztyńskiej.
  • 2002 – zespołowa Nagroda Honorowa Wojewody Warmińsko-Mazurskiego na wniosek olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP dla działu reportażu Gazety Olsztyńskiej.
  • 2004 – Odznaka Ministra Kultury i Sztuki – Zasłużony Działacz Kultury.
  • 2004 – nagroda „Dziennikarz Roku Gazety Olsztyńskiej” – nagroda wydawnictwa Edytor.
  • 2005 – Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
  • 2006 – statuetka w plebiscycie Dziesięć Kobiet Roku, przyznana przez Marszałka Województwa na wniosek Forum Kobiet Warmii i Mazur.
  • 2006 – Certyfikat Copernicus dla nauczyciela akademickiego za osiągnięcia dydaktyczne podczas ćwiczeń dziennikarskich, przyznany w głosowaniu studentów przez władze Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonometrii TWP w Olsztynie.
  • 2009 – pierwsze miejsce i nagroda w konkursie dziennikarskim „Trzeci sektor w mediach” za cykl publikacji w akcji „Uratujmy stare dworce”, publikacje w „Posłańcu Warmińskim” i Gazecie on-line olsztyn24.com .
  • 2009 – statuetka i tytuł „Przyjaciel Zwierząt 2008/2009” przyznany przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals za ratowanie porzuconych psów.
  • 2012 - I miejsce w Ogólnopolskim III Konkursie Literackim „O Laur Łyny” w Olsztynie, organizowanym przez Urząd Miasta, Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego oraz Oddział Związku Literatów Polskich. Temat: „Olsztyn – Warmia – Mazury jako Ziemia odnalezionych przeznaczeń od 1945 roku po współczesność w reportażu historyczno-społecznym, kulturalnym, ekologicznym i osobistym” - za reportaż pt. „Dzieciaki z peronów”.
  • 2013 - Wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie Literackim "O Laur Łyny" za esej "Marzyciele 55+".
  • 2014 - List Gratulacyjny Prezydenta Olsztyna z okazji premiery projektu muzycznego "Bilet Olsztyn - Chicago".
  • 2019 - Statuetka Prezydenta Olsztyna wraz z listem gratulacyjnym za działalność pro kultura oraz promocję Olsztyna i kraju na antenie Polskiego Radia Chicago.

Multimedia

Zobacz, przeczytaj, posłuchaj


„Gotuję kisiel z prawdziwych żurawin, wyzdrowiejesz, Krzysiek marynuje mięso z ziołami z ogrodu, wszystko pachnie, no po prostu…, jak kiedyś u babci, pamiętasz te wakacje i jak ciocia Zosia mówiła, że kto na jagody, ten zdrów, ale my woleliśmy kajaaaki…, a Staszek zebrał muszle z rzeki pod ochroną, tego robić nie można, więc facet z PeTeTeKu nazwał go burakiem, to on się przestraszył i pognał oddać te muszle rzece, ale wrócił wściekły, bo inni je zebrali i sprzedawali turystom na sztuki jak guziki, babcia na to machnęła ręką, sami sobie robicie bałagan, potem w kościele wąchaliśmy ławki, bo malarz z pleneru powiedział, że czuć w nich żale i podziękowania wielu pokoleń, tylko co do tego mają muszle, no tak, a pamiętasz, Rysiek to był zabawny chłopaczek, jak sąsiad na skupie nie przyjął mu ślimaków, bo za małe były i wypadały przez oczka do normalizacji, wiesz, to trzymał je w koszyku pod łóżkiem, by podrosły, bo kupić chciał za nie nowe trampki, przy piłce do kopania niszczył je ekspresowo, oczywiście ktoś taki jak Elka musi w nie wleźć, głowa w chmurach tiu, tiu, tiu… (…)”

Przypisy

  1. wykaz koncertów na stronie: www.andymian.pl